Nakit Ödülün Dağılımı: Lionel Messi’nin Kazançları, 2023 Ballon d’Or’da Erling Haaland’ı Kazanırken Arttı

sahiabdullahz35

Ballon d’Or ödülü, bir oyuncuyu belirli bir sezonda muhteşem performanslarına göre akranlarının üstüne çıkaran tekil bireysel ödül olarak sürekli tartışmalara yol açtı. Lionel Messi, herkesin beklediği gibi, dün gece (30 Ekim) düzenlenen galada tüm beklentileri aşarak sekizinci şampiyonluğunu perçinledi.

Nakit Ödülün Dağılımı: Lionel Messi'nin Kazançları, 2023 Ballon d'Or'da Erling Haaland'ı Kazanırken Arttı

Başlıca yarışmacıları arasında Erling Haaland ve Kylian Mbappe vardı; Messi, geçen yılın sonunda Dünya Kupası finalinde Mbappe’yi mağlup etmişti. Pek çok kişi bu ünlü ödülün içeriğini ve Ballon d’Or kazananına olağanüstü başarısından dolayı verilen mali ödülleri merak ediyor.

Genellikle altın top olarak anılan ikonik kupa, yıllar içinde kazananı belirleme yöntemlerinde değişikliklere ve yeni kategorilerin eklenmesine tanık oldu. Bununla birlikte, futbolun mükemmelliği sembolü olarak statüsünü koruyarak temel niteliğini korudu. Total Sportal’a göre kupanın piyasa değeri yaklaşık 2920 USD. Sunucu Sandy Heribert’in 2023’te açıkladığı gibi kupanın ağırlığı 15 kilogram, yüksekliği 31 santimetre ve çapı 23 santimetre.

Girift bir şekilde top şeklinde şekillendirilmiş pirinç plakalardan hazırlanan kupa, bir altın tabakasıyla kaplanmadan önce balmumu benzeri bir malzemeyle dolduruluyor. Açılış tasarımı, takı işçiliğindeki uzmanlığıyla Avrupa çapında tanınan Mallerio dits Mellerm ailesinin bir eseriydi.

Leave a Comment